Niepowodzenie UWCL; upadek Frauen-Bundesligi

Niepowodzenie UWCL; upadek Frauen-Bundesligi

Frauen-Bundesliga (FBL) powraca z międzynarodowej przerwy w ten weekend, kiedy to spotkają się zajmujący trzecie miejsce Eintracht Frankfurt i znajdujący się na szczycie tabeli Bayern Monachium. Tanie koszulki piłkarskie Bayern Monachium wyprzedza o jeden punkt Wolfsburg i o 10 punktów Eintracht.

Dla tych, którzy są zaznajomieni z niemiecką piłką nożną mężczyzn, nie będzie zaskoczeniem, że Bayern jest liderem ligi, a w lidze kobiet Wolfsburg i Bayern są w pierwszej dwójce w każdym sezonie od 2014-15. Wcześniej siedmiokrotni mistrzowie FFC Frankfurt (obecnie połączeni z Eintrachtem) zdominowali ligę, podobnie jak sześciokrotni zwycięzcy Turbine Poczdam (obecnie grający w drugiej lidze). Względny sukces niemieckiej piłki nożnej w Europie od czasu utworzenia Pucharu UEFA Kobiet w 2001 roku (który stał się Ligą Mistrzów Kobiet w latach 2009-2010) był oczywisty.

Bundesliga kobiet brała udział w 16 z 22 dotychczasowych europejskich finałów, w tym w 13 z pierwszych 15. Teraz Wolfsburg i Bayern zajęły miejsce niezależnych gigantów, takich jak Frankfurt i Poczdam - choć w obliczu niedawnego wzrostu Lyonu i Barcelony - ale jest to pierwszy sezon od początku rozgrywek, w którym w ćwierćfinale nie ma przedstawiciela Niemiec.

W tym sezonie dwukrotni zwycięzcy UWCL Wolfsburg niespodziewanie odpadli z Paris FC w drugiej rundzie kwalifikacji; Eintracht pokonał Juventus i Spartę Praga w kwalifikacjach, ale nie zdołał pokonać Barcelony ani Benficy w grupie A; Bayern zremisował zbyt wiele meczów w ekscytującej grupie C, zajmując trzecie miejsce za Paris Saint-Germain i Ajaxem.

Każdy z tych trzech spadków ma swoje własne zastrzeżenia i same w sobie nie byłyby powodem do paniki, ale niepokój nie polega na tym, że Niemcy się cofają, ale na tym, że inne części kontynentu dogoniły ligę, która była integralną częścią krajobrazu kobiecej piłki nożnej w dzisiejszych czasach.

Brak reprezentacji Frauen-Bundesligi w Europie był prawdopodobnie jeszcze bardziej odczuwalny po fatalnym występie Niemiec na Mistrzostwach Świata Kobiet FIFA 2023 zeszłego lata, kiedy to po raz pierwszy w historii nie udało im się awansować z fazy grupowej. Istnieją nieuniknione zastrzeżenia i kontekst podróży do Australii i Nowej Zelandii, ponieważ wczesne wyjście było spowodowane nie do utrzymania sytuacją trenerską, w której Martina Voss-Tecklenburg opuściła swoje stanowisko po turnieju, ale niedawny trend spadkowy jest wyraźny.

Jopa Tanie niemieckie koszulki piłkarskie Kwalifikacja do Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku - pokonanie Holandii i zajęcie ostatniego miejsca za gospodarzami Francją i zwycięzcami Ligi Narodów Hiszpanią po wygraniu play-offu o trzecie miejsce - była możliwa tylko dzięki szokującemu zwycięstwu Islandii nad liderami grupy Danią w ostatnim dniu zawodów, kiedy to drużyna Horsta Hrubeschiego zremisowała 0-0 z niezadowoloną Walią.

Zarówno na meczach u siebie, jak i na meczach reprezentacji Niemiec, frekwencja rośnie. Podobnie jak w angielskiej Women's Super League, przeniesienie głównych meczów FBL na główne stadiony klubów przyciągnęło znaczące tłumy. Podczas gdy frekwencja ma tendencję do wzrostu po dużych turniejach, tempo wzrostu w połączeniu z historią natychmiastowego spadku - wielu nadal postrzega Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2011, których gospodarzem były Niemcy, jako zmarnowaną szansę o niewielkim długoterminowym wpływie - jest wystarczające, aby uruchomić dzwonki alarmowe.

W czasach rekordowego rozwoju kobiecej piłki nożnej na całym świecie istnieją obawy, że Deutscher Fußball-Bund (DFB) hamuje grę w Niemczech, a zazdrosne spojrzenia rzucane są na WSL, która w przyszłym roku odłączy się od Angielskiego Związku Piłki Nożnej, oraz NWSL, która jest już oddzielona od U.S. Soccer.

Nie jest niczym niezwykłym, że różne drużyny i ligi łączą swoje pomysły i doświadczenie, aby podnieść poziom całego sportu, ale ci w Niemczech muszą pamiętać, że ich własny model piłki nożnej [i system 50+1] nie jest zgodny z tymi poza granicami kraju. Nie ma łatwych rozwiązań i nawet jeśli jest to tak proste, jak wezwanie 11 drużyn kobiecych, które są zgodne z drużynami męskimi Tanie koszulki piłkarskie Bundesliga Jeśli kluby zwiększą swoje inwestycje, należy zastanowić się, co to oznacza dla klubu takiego jak SGS Essen, który jest ostatnią niezależną drużyną w niemieckiej ekstraklasie.

Prezes Eintrachtu Frankfurt, Axel Hellmann, naciskał na rozszerzenie 16-zespołowej ligi kobiet, być może nawet mając nadzieję na przyspieszenie postępów Borussii Dortmund i Schalke, które zaczynały na samym dole i stopniowo pną się w górę piramidy. Jednak zwiększenie liczby meczów może szybko przynieść odwrotny skutek, ponieważ harmonogramy meczów staną się zatłoczone.

Podobnie jak w przypadku wielu innych kwestii w kobiecej piłce nożnej, istnieje pragnienie szybkich zmian lub natychmiastowych zwrotów z inwestycji, choć należy pamiętać, że liga uzyskała dokładnie to przed tym sezonem po latach proszenia o lepszą umowę dotyczącą praw telewizyjnych i harmonogramu. Chociaż umowa o wartości 5,6 miliona dolarów blednie w porównaniu z czteroletnią umową o wartości 240 milionów dolarów ogłoszoną niedawno przez NWSL, jest ona 16 razy wyższa od poprzedniej i mówi o stopniowej zmianie.

Mimo to jest całkiem możliwe, że niemiecka Bundesliga miała swój moment w słońcu, podobnie jak kluby, które kiedyś dominowały w Frauen-Bundeslidze. Brak przedstawicieli Ligi Mistrzów w play-offach i niewielka utrata konkurencyjności mogą być po prostu etapem, w który liga właśnie wkracza. A odbudowa może zająć trochę czasu.


Comments